Moderator: 3ne2nr Mods
Buh way d ass!!AbstractPoetic wrote:Most double vendors are of East Indian or Muslim ancestry and most East Indian and Muslims families believe in communal living with close and distant relatives.
I am not surprised if blue-collared workers are able to afford such sizeable homes and decently priced vehicles as most pool their resources and save over a span of several years.
At the end of it all, their children are the beneficiaries and most importantly, life KFC, doubles will continue to sell.
Iz u on yr period???AbstractPoetic wrote::roll:
You complain about $5 doubles yet many of you are willing to put down $400 on a meal and few drinks at TGI or Ruby Tuesdays for pre-packaged food and horrible service. Don't forget to tip!
Yeah,' hoss', you've made it alright. Show the world what a fool you are to spend money so frivolously.
LOL.
Hello Friends,
As a worker at NFM, I will give you a small insight to what I would call "Highway Robbery"
The flour that most doubles vendors use (45kg) has been increased by $60.00. Do you know how many doubles can be produced from a 45kg of flour?
Let me tell you. 1,200 doubles, yes twelve hundred and some good doubles vendors can get 1,500.
So let's use 1,200. If your 45kg bag of flour has been increased by $60.00….Do the math.
OK OK, let me do it for you….Your doubles went up by 5 cents.
Still want to buy doubles for $4 and $5? …..Feel FREE !!!!!
[name edited out]
Technical Analyst
National Flour Mills Ltd.
http://www.nfm.co.tt
PO Box 1154
27-29 Wrightson Road
Port of Spain
TRINIDAD & TOBAGO
Duane 3NE 2NR wrote:just got this emailHello Friends,
As a worker at NFM, I will give you a small insight to what I would call "Highway Robbery"
The flour that most doubles vendors use (45kg) has been increased by $60.00. Do you know how many doubles can be produced from a 45kg of flour?
Let me tell you. 1,200 doubles, yes twelve hundred and some good doubles vendors can get 1,500.
So let's use 1,200. If your 45kg bag of flour has been increased by $60.00….Do the math.
OK OK, let me do it for you….Your doubles went up by 5 cents.
Still want to buy doubles for $4 and $5? …..Feel FREE !!!!!
[name edited out]
Technical Analyst
National Flour Mills Ltd.
http://www.nfm.co.tt
PO Box 1154
27-29 Wrightson Road
Port of Spain
TRINIDAD & TOBAGO
MR. ROVIN wrote:forget what d material cost but what about d labor as said above - its not like u buy 3 dozen jersey for $12 each & just sit by d side of d road retailing for $20 each
all that hard work to get d ingredients , alot of time involved , labor to cook it in a hot kitchen , drive to d spot to sell it then labor to make it according to how d ppl want since its not like u making it d same way over & over ....its a few hundred of these things u have to individually hand make , pressure on d doubles maker when 20 ppl surround u & grumbling because everybody impatient .....think of all that & observe how hard these ppl does work instead of just watching how it costing u $1 more ..... so instead of some ppl complaining : why they dont start to make doubles & sell it cheaper than d current price .......
corollalover101 wrote:Duane 3NE 2NR wrote:just got this emailHello Friends,
As a worker at NFM, I will give you a small insight to what I would call "Highway Robbery"
The flour that most doubles vendors use (45kg) has been increased by $60.00. Do you know how many doubles can be produced from a 45kg of flour?
Let me tell you. 1,200 doubles, yes twelve hundred and some good doubles vendors can get 1,500.
So let's use 1,200. If your 45kg bag of flour has been increased by $60.00….Do the math.
OK OK, let me do it for you….Your doubles went up by 5 cents.
Still want to buy doubles for $4 and $5? …..Feel FREE !!!!!
[name edited out]
Technical Analyst
National Flour Mills Ltd.
http://www.nfm.co.tt
PO Box 1154
27-29 Wrightson Road
Port of Spain
TRINIDAD & TOBAGO
now I stop buying a while now but all the same that email is a serious indictment
Strauss wrote:MR. ROVIN wrote:forget what d material cost but what about d labor as said above - its not like u buy 3 dozen jersey for $12 each & just sit by d side of d road retailing for $20 each
all that hard work to get d ingredients , alot of time involved , labor to cook it in a hot kitchen , drive to d spot to sell it then labor to make it according to how d ppl want since its not like u making it d same way over & over ....its a few hundred of these things u have to individually hand make , pressure on d doubles maker when 20 ppl surround u & grumbling because everybody impatient .....think of all that & observe how hard these ppl does work instead of just watching how it costing u $1 more ..... so instead of some ppl complaining : why they dont start to make doubles & sell it cheaper than d current price .......
So the big vendors... instead of grossing $15,000+/day you now gross $20,000+/day because of the hard work? Price of flour gone up by THAT much to justify the extra $5,000 per day charge?
Terran wrote:Strauss wrote:MR. ROVIN wrote:forget what d material cost but what about d labor as said above - its not like u buy 3 dozen jersey for $12 each & just sit by d side of d road retailing for $20 each
all that hard work to get d ingredients , alot of time involved , labor to cook it in a hot kitchen , drive to d spot to sell it then labor to make it according to how d ppl want since its not like u making it d same way over & over ....its a few hundred of these things u have to individually hand make , pressure on d doubles maker when 20 ppl surround u & grumbling because everybody impatient .....think of all that & observe how hard these ppl does work instead of just watching how it costing u $1 more ..... so instead of some ppl complaining : why they dont start to make doubles & sell it cheaper than d current price .......
So the big vendors... instead of grossing $15,000+/day you now gross $20,000+/day because of the hard work? Price of flour gone up by THAT much to justify the extra $5,000 per day charge?
Now in that case, you're talking about making an additional $5,000 from selling 4,000 - 5,000 doubles every day. In that case, a vendor would have had to put out an additional $200-$250 for FLOUR alone - just to make the same quantity.
So his expense increases by $250 (at most) and he now generates $5,000 more revenue. Yeah, that's fair.
Strauss wrote:Terran wrote:Strauss wrote:MR. ROVIN wrote:forget what d material cost but what about d labor as said above - its not like u buy 3 dozen jersey for $12 each & just sit by d side of d road retailing for $20 each
all that hard work to get d ingredients , alot of time involved , labor to cook it in a hot kitchen , drive to d spot to sell it then labor to make it according to how d ppl want since its not like u making it d same way over & over ....its a few hundred of these things u have to individually hand make , pressure on d doubles maker when 20 ppl surround u & grumbling because everybody impatient .....think of all that & observe how hard these ppl does work instead of just watching how it costing u $1 more ..... so instead of some ppl complaining : why they dont start to make doubles & sell it cheaper than d current price .......
So the big vendors... instead of grossing $15,000+/day you now gross $20,000+/day because of the hard work? Price of flour gone up by THAT much to justify the extra $5,000 per day charge?
Now in that case, you're talking about making an additional $5,000 from selling 4,000 - 5,000 doubles every day. In that case, a vendor would have had to put out an additional $200-$250 for FLOUR alone - just to make the same quantity.
So his expense increases by $250 (at most) and he now generates $5,000 more revenue. Yeah, that's fair.
I think people don't have a clue of how much a doubles man can sell in one morning/evening. Lets not talk about doubles stalls that work for most of the day (like every one else).
Return to “Ole talk and more Ole talk”
Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 63 guests